Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky
Ani tohle, ani tamto

Ani tohle, ani tamto

„Kdo jsi?“, ptáme se stejně naléhavě, jako se Malý princ ptal té hezké lišky. „Kdo jsi?“, opáčí laškovně vaše vlastní nitro, těsně předtím, než nás zase zavalí tou spoustou myšlenek a nechá nás vybírat odpověď. Kdo jsem? Lišky – myšlenky v mojí hlavě lezou jedna přes druhou. Ani tohle, ani tamto.

Neti neti je meditace, technika, zakořeněná v křesťanství, stejně jako v islámu, judaismu nebo hinduismu. Překladem „not this, not that“ i počeštělým „ani tohle, ani tamto“ mi ze všeho nejvíc připomíná Cimrmanův „pověstný krok stranou“.

Vědět, kdo jsem, alespoň tu a tam, je základní kámen našeho bytí, rozcestník, podle kterého se rozhodujeme, co dál. A který, když nám schází, pouští rozhodování do nesmyslně propletených liščích nor, plných dogmat a očekávání okolí i našich vlastních strachů. „Krokem stranou“ sami sobě vysvětlujeme, že nejsme ani tohle, ani tamto. Skrz to, co nejsme, zjišťujeme postupně, co jsme. Vylučovací metoda v praxi. Ani tohle, ani tamto. Ani strachy, ani dogmata.

Nory našich myšlenek jsou přeplněné vykutálenými liškami, které nám našeptávají, že jsme svými vlastními emocemi a myšlenkami. Že jsme tím strachem, co svazuje ruce, i vztekem, co ubližuje. Že jsme závistí, leností i pochybnou rádoby dokonalostí nebo nesmyslně nízkým sebevědomím. Ani tohle, ani tamto. Neprozradí, že jsou to jen slupky opravdového já.

Přesto se v jejich odlupování nechá ztratit tak snadno, jako se ztratí blecha v liščím kožichu. Namísto odpovědi na otázku „kdo jsi“, přichází marné a nekonečné nimrání, provázené jen dalším strachem a kontrolou toho, co se ukáže. Bez toho, abychom vnímali a cítili, tak, jak to učí i metoda JIH, slupky dorůstají geometrickou řadou, tužší a houževnatější než dřív. Bez vnímání a cítění se zapomínáme ptát.

Ani tohle, ani tamto.

Jsou to jen slupky, ukrývající měkkoučké jádro, naši vlastní podstatu, kde je nám bez příčiny a důvodu dobře, kde jsme svobodní a kde se nám lehce dýchá.

Nepřestávejte se ptát. I ty nejvytrvalejší lišky to jednou vzdají a vydechnou: „To jsi ty.“

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)