K zamyšlení · O těle

Double trouble aneb dámy, jak vám sedí podprsenka?

Lidová moudrost říká, že jeden z nejsvobodnějších okamžiků v životě ženy je přijít večer domů a sundat si podprsenku.

Ale proč? Kdo kdy vytvořil tu utkvělou představu, že je normální a v pořádku, že podprsenka tu i onde tlačí, reje a bolí? S despektem se díváme na ženy, který v lítosti nad tím, že viktoriánská éra už nějakej ten pátek není, vzkřísily korzety a podstoupily dobrovolnou resekci žeber jen proto, aby měly štíhlejší pas. To je jako nechat si uříznout palec u nohy, abyste se vešly do lodiček, ach jo. Jenomže i když nemáme korzet, podprsenka nás často svírá tak, že se tomu výslednej efekt dost podobá. Protože to ale není tak očividný, jako uřízlý žebra, pohodlně to přehlížíme.

Je to asi kombinací sociokulturního pohledu na věc a úplně normální lenosti. Tak jako starořecká antická společnost ženská prsa milovala tak, jak jsou a chtěla je vystavovat a ukazovat, oproti tomu v Římě ženy hledaly cestu, jak prsa schovat a stáhnout do co nejmenšího objemu. Nakonec i naše kultura trochu bojuje s tím, jaká mají mít ideální prsa tvar, že nesmí být povislá, moc malá, moc velká, moc šišatá a kdo ví jaká ještě. Podprsenka tak leckdy zařídí vděčnou uniformitu, to správné „push-up“ a pocit, že „takhle je to správně“ a bez ní se můžu ukázat jen doma, kde mě nikdo nevidí.

underwear-627302_960_720

Moje lenost pak zařídila, že když jsem začala nosit podprsenku, hlavní kritéria byla dostatečné množství kraječek, kytiček a nějaká zajímavá barva, s velikostí jsem si hlavu nelámala a sahala po 75B, protože mi to přišlo jako prima číslo. Když jsem pak poprvé vešla do obchodu, kde tomu prodavačky na rozdíl ode mne rozuměly, musela jsem se červenat a správnou velikost, kterou mi byla sdělena, jsem brala jako divnou lichotku. Ovšem rozdíl po celodenním pobytu v podprsence vybrané tou dámou mě přesvědčil, že kytičky  ani kraječky to nezachrání.

Správná velikost podprsenky, ať jsou prsa jakkoliv velká, je totiž úplně stěžejní věc.

Jestli nosíte tu správnou zjistíte snadno – jednak samozřejmě zamyšlením se a pozorností k tomu, jak se skutečně v prádle cítíte. Uvědomit si, kolik nepříjemných vjemů přehlížíte. Ale hlavně – až dojde na ten osvobozující moment a vy se večer svléknete, podívejte se, kde máte otlaky. Správnou podprsenku byste neměly na těle příliš vnímat – a odřít nebo otlačit by vás rozhodně neměla.

Zní to nad slunce jasně? No jasně. Akorát že se podle toho nějak neumíme řídit. Prověřeno v praxi 🙂

Pokud nikde, můžete si gratulovat 🙂 Nejčastěji otlaky vznikají například tam, kde končí kostice, v bocích podprsenky a na ramenou. Otlak na ramenou vám de facto sděluje, že podprsenka spolu s prsy právě visí na vašich ramenou – zarytím se do horní části trapézového svalu jej nutí k zatínání se a tím zvedání ramen a stává se tak jedním se spoluviníků bolestí ramen, šíje i hlavy. Obvodová část podprsenky a její ramínka se musí o zátěž podělit – větším dílem má jako opora fungovat právě ten pruh látky, který obepíná tělo, nikoliv ramínka! Situaci tedy napraví jednak vhodně zvolený obvod, jednak i širší ramínka, která rozloží vznikající tlak do větší plochy.

Otlaky na hrudním koši informují o příliš těsném obvodu podprsenky a stávají se limitem dýchání. Zapojení bránice jako hlavního dechového svalu vyžaduje volnost hrudníku v pohybu „do stran“, pokud ale sevření tomuto pohybu brání, tělo neváhá a zvolí jinou variantu – hrudník se nerozvíjí do stran, ale je tažen jako jeden kus svaly na ramenou a krku vzhůru. Opět se vracíme k přetížení krční páteře, ramen a rozmanité bolesti. Oproti tomu příliš volný obvod pověsí nejen celou váhu poprsí na ramínka, jak jste se dočetli výše, ale navíc dovolí podprsence, aby se během dne na vašem těle posouvala a nastražila vám na těle drobné oděrky a podráždění.

Je to vcelku alchymie. Už chápete, proč si nechat poradit? 🙂

(pic by Gemma Correll)
(pic by Gemma Correll)

Správná velikost se týká i košíčku samotného. Prsa napěchovaná v prostoru řádově menším, než by byl třeba, působí na někoho obskurním sexy způsobem, reálně ale přivodí omezení  prokrvení i lymfatického proudění v celé oblasti. Košíček by měl prso obsáhnout celé.

Což zní celkem logicky, ale věřte mi, je to důležitá poznámka.

A navíc – při výběru berte v úvahu, že díky ženské cykličnosti a kolísání hladiny hormonů i tělem zadržované vody, prsa v průběhu měsíce svojí velikost mění.

Podprsenka limitující práci hrudníku a přetěžující ramena a šíji pomáhá spoluvytvářet zatuhnutí hrudní páteře, která pak funguje, spolu s nevhodným typem dýchání nedovolujícím adekvátní práci bránice, jako důmyslná zábrana propojení horní a dolní části těla.

A vytvoří tak spolehlivej špunt ve fyziologickém fungování naše pohybu. S blokádou střední hrudní páteře a mrzkou hybností dolních žeber, abych nezůstali jen u toho (ne)pohybu, pak čekejte například i nepohodlí v oblasti žaludku a další.

Prsa, zejména ta objemnější, si podporu samozřejmě zaslouží.

Potvrzeno desíti z deseti žen, které kdy popoběhly aspoň na tramvaj.

Ale vyberte si podporu, v které se budete cítit fajn.

Ne takovou, která vás bude neustále nutit myslet na to, jak byste se nejradši svlíkly – a přitom v tom nebude ani troška nemravnosti.

Tak hurá probrat šatník! 🙂

451909
(memes.com)

 

4 thoughts on “Double trouble aneb dámy, jak vám sedí podprsenka?

  1. Moc hezký článek. Pro běžné ženy 100% pravda. Ale obávám se, že velkou roli hraje i váha prsou. V jakém rozmezí tipujete, že by mohla ženská (přírodní) prsa vážit? Na prsa, která váží 6 kg se padnoucí podprsenka shání velmi těžce a to, že by nikde nic neutlačovala si neumím představit. I když se váha rozloží mezi pás pod prsy a širší ramínka, stále je to pro ramena velká zátěž.

    1. Hanko, děkuji za reakci – máte úplnou pravdu, že váha prsů hraje velkou roli (když jsme u toho tipování, hádám u většího poprsí ke 4kg (a více)? Obvykle se váha „průměrného prsu“ udává kolem 0,5 kilogramu). Napadají mě v odpověď slova jedné milé pacientky, která byla přírodou více obdařena – prohlásila, že pro ní je výběr vhodného prádla výběrem toho nejmenšího zla.. To vyjadřuje asi všechno 🙂 Z pohledu mé profese – vždy také záleží na tom, jak žena dokáže s tělem aktivně zacházet – rozumějte jako moc se váze na hrudníku poddá – i když to samozřejmě nespraví vše, obvykle se v držení těla (a práci svalů stabilizujících ramena, lopatky atd.) i při velké váze prsů dá alespoň něco udělat pro úlevu a zamezení bolestí.

      1. A ještě mě napadá – zrovna tahle dáma nakonec volila spíše sportovní podprsenky, s minimem pevných „dílů“ 🙂

  2. Díky Dančo za odpověď. Myslela jsem tu otázku spíše řečnicky. Také jsem našla na internetu, že běžné prso váží okolo 0,5kg. Schválně jsem si zvážila ta svá a necelá 3 kg na jedno je opravdu daleko od běžných velikostí.
    Také poslední roky nosím už jen sportovní podprsenky. Někde jsem četla, že to není dobře, že sportovní podprsenky prostě nejsou určeny na běžné nošení. Ale je to pro mne nejmenší zlo – přesně, jak říkala Vaše klientka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *