Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Francouzské tdnky

Někdy si říkám, že jsem se měla narodit ve Francii. Miluju hutné, suché červené víno a zralý sýr, miluju uličky Paříže s miliardou kaváren a miluju dokonce i tu patologickou potřebu krásy, za kterou Francouzi běhají a nikdy nemají dost. A krom toho ráčkuju tak, že i když mluvím česky, zní to jako francouzština.

Každý máme „to svoje“. Tu část naší osobnosti i našeho fyzického fungování, o které víme, že bychom jí mohli zlepšit a posunout vpřed a že ten posun dokonce i potřebujeme, protože nám spoustu věcí usnadní. Tu oblast, na které nás naše vlastní hlava vždycky dostává a předhazuje nám ji jako důkaz naší malosti. Nejsme na ní příliš hrdí a to, na co nejsme hrdí, neradi vytahujeme na světlo světa. Pomalu a jistě – a velmi pohodlně – si zvykneme. A zapomeneme, že jsme ji někdy chtěli řešit. Jen rozum na ní nezapomíná a v momentech, kdy hledáme sebevědomí, jí obrátí proti nám.

Před Vánoci Jarka Matušková z metody JIH připravila online kurz „Výzva 20 dní“ , jehož součástí byla i komunikace prostřednictvím videí, která jsme měli točit. Vidět se. Poslouchat se. Můj rozum reagoval rychle. „Wow, tak ty si, holčičko, v jedenatřiceti, takhle šlapeš na jazyk? A to učíš? A to děláš terapie? O tom už jsi dlouho nepřemýšlela, co?“

„Fakt, ty chceš mluvit na lidi? Jako vůbec, ještě někdy?“ posmívá se mi. „Drž pec, rozume,“ odbývám ho a snažím se odvést pozornost jinam. Ale znáte to, jak to jednou víte, nemůžete to jen tak „odvědět“. „Drrrrž, drrrrž,“ chechtá se můj rozum, „poslechni, co takhle jít do obchodu a koupit si rrrrrrohlíky?“ Začíná se mi nějak nedobře dýchat a rozum pořád vede svou. „Rrrradši drrrrž pec ty!“ završil to rozum velkolepě a já se najednou peru s pocitem, že bylo býval lepší řešení zůstat u studia znakového jazyka a komunikaci slovy si odpustit. Fňuk.

silence-1715729_1920

Jenže v tu samou chvíli zablikala v mojí hlavě kontrolka právě metody JIH. Tohle ne, takhle se dál nepohnu. Jestli mě práce s JIHem něco opravdu dobře naučila, pak je to pevná víra, že řešení má skutečně všechno a neřešitelnost je jen iluzí plynoucí z ňahňání se ve svém neštěstí. Tohle tedy ne!

Odfoukla jsem si a dala rozumu ráznou stopku. Potřebuju řešení, ne rozum, který se mě snaží znevážit! Miluju komunikaci s lidmi a v mojí práci je nezbytná. Chci komunikovat tak, aby mi lidé rozuměli a já se cítila dobře. Kdy jsem se v ní cítila nejlíp? No jasně, tenkrát, když mi chodila na terapie neslyšící Jana – skvěle odezírala, ale aby to mohla dělat, musela jsem opravdu pečlivě artikulovat. V tu chvíli jsem vnímala, že moje R i všechny ostatní hlásky jsou o poznání čistší. A naopak, pokud učím na celodenním nebo dokonce vícedenním kurzu, vnímám, jak moje únava všechny hlásky zastře a rozplizne ještě víc. Stejně tak si všímám podivně utažených úst, když jsem nervózní, která pak vyslovují R a další hlásky z deseti slov pokaždé jinak. S tím přece musí jít něco dělat!

A tak sedím u Lucie na logopedii. Říkám jí, jak jsem si myslela, že se tam sejdu s čtyřletými dětmi, ale v čekárně se míjím jen s dospělými. Lucie se usmívá a vyvádí mě z mých omylů. Samozřejmě, že se s tím dá pracovat. Nebude to jednoduché, ale cesta tu je. Začneme s D a T a s pověstnými tdnkami a tdpaslíčky. Kontrolka JIHu zase bliká. Vnímám, jak se rozum zase pouští do díla, ale i díky zpětné vazby Lucie se mi ho daří zastavit.Zastavit od urputné kontroly, kterou se chci na první dobrou všechno naučit dokonale a zlobím se na sebe, že už to všechno zkouším nekonečných deset minut, ale pořád neslyším rozdíl. Dej si čas, opáčí moje duše, nejsi tu proto, aby ses bičovala za „nedostatky“, nejde ti o život. Chceš jen mít to, co miluješ, jednodušší a krásnější. Rozum to zvolna vzdává. Nakonec zmizí úplně a s ním i napětí v mojí čelisti i rtech a hlásky, které z nich vychází jsou jasnější a čistší. Takhle to chci! Odnáším si spoustu domácích úkolů a pořádnou dávku motivace. Čeká mě práce, na kterou se těším.

Jo a minulý týden jsem začala chodit na francouzštinu. Učitelka mě chválí, mám prý nejlepší přízvuk ze třídy.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)