Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Generace Dé

„Je to se mnou špatný,“ ukazuje mi V. zprávu sepsanou ortopedem. Doktorština a popis rentgenu jeho bederní páteře, hromada cizích slov, navíc plná překlepů – takže ať V. doma googlil, jak googlil, nedopátral se toho, co se s ním vlastně děje. Jsou mu cizí slova a univerzální pojem – degenerativní změny. Intenzivně potlačuju vzpomínky na díl Červenýho trpaslíka, kdy Lister představoval ostatním svojí kapelu Degen & spol., pšššt, z tohohle se nedělá legrace. Když už máte černý na bílým, že máte degenerativní změny, stárnete, jde to s váma přeci od desíti k pěti, pomalu, ale jistě umíráte a na světlý zítřky můžete zapomenout. Je z vás prostě degen, pardon, nemůžu toho Trpaslíka pustit z hlavy, děje se něco ne_vratného a ne_zvratného. Ni?

(www.trpaslicon.cz)
(www.trpaslicon.cz)

degenerace – úbytek až ztráta specializované funkce buněk, tkáně či orgánu a organismu, zvrhnutí. Výsledek působení řady faktorů onemocnění, stárnutí, poruchy prokrvení, genetických vlivů aj.. Často provázena úbytkem funkční tkáně v daném orgánu a jeho nahrazováním nadměrným množstvím vaziva nebo ukládáním tuku či vápníku. Změněný orgán není schopen plné funkce, zejm. při zvýšeném zatížení pův. odrození, úpadek rodu de-; lat. genus, generis rod (zdroj: lekarske.slovniky.cz)

Když vaši páteř postihnou degenerativní změny (a knihy praví, že jestli jste 30+, máte to jasné), mluvíme o spondylóze – meziobratlové disky ztrácí vodu, sesedají a tím se víc a víc namáhají chrupavky krycích ploten obratlů- tělo namáhané části zpevňuje – začne vytvářet v daném místě kostní výrůstky (osteofyty).  Spondylartróza popisuje opotřebení a poškození kloubů spojujících obratle, respektive jejich chrupavky, často spolu se zbytněním pouzdra kloubu nebo vazů kolem – zase ta snaha obranu a „vyztužení“. Tohle všechno dokáže natolik změnit statiku i dynamiku vaší páteře, že cítíte bolest, omezení pohybu, může dojít k výhřezu disku, zúžení páteřního kanálu a tím zase k útlaku nervových struktur a tak dále a tak dále. „Óz“ a syndromů bychom našli ještě mraky.

(www.cvikyprozdravi.cz)
(www.cvikyprozdravi.cz)

Ty největší chyby, který ale můžeme v rámci svého degenství udělat, je brát tohle: a) jako danou a neměnnou věc, že když stárenete, všechno to PROSTĚ PŘIJDE  … b) už se s tím nedá nic dělat. Bohužel teď nebude následovat věta, že přijdete na fyzioterapii nebo k lékaři, uděláme čárymáryfuk a a vše se v dobré obrátí. Není dokonce ani zázračná pilulka, kterou to zachráníte a je dokonce jedno, jestli jste propadli trendu a užíváte tu odporně hořkou kloubní výživu pro koně. Jako ve všech důležitejch věcech v životě zase platí – DĚLÁTE SI TO SAMI.

Artróza kyčle a bolavý záda vás nepostihnou nikdy jen proto, že už to mívala vaše babička a vy jste teď taky v !tom! věku – každá ta takzvaně degenerativní změna vašeho pohybového aparátu reaguje na to, jak se zatěžujete. Jestli máte dva metráky nebo sedmdesát kilo, jestli sedíte v práci a pak sedíte doma, jestli sportujete jako pošuci a zapomínáte, že jsme bytosti celou svojí podstatou jinjangové a bez odpočinku vám nikdy nebude kompletně fajn.

Dokonce i ve chvíli, kdy už se na svojí zprávě v doktorštině dočtete, že „už se to děje“, není pozdě na změnu. Degenerace probíhá tam, kde podmínky nejsou ideální, tam, kde je námahy příliš – a ještě mnohem delší dobu, než si myslíte, vede cesta z obtíží ven – hledáním, co pro svoje tělo můžete udělat jinak. Poškození chrupavky kyčle tak už nemusí progredovat a bolesti se mohou zmírňovat – pokud změním například způsob toho, jak kloub zatěžuju při chůzi a ulehčím váhu, kterou dnes a denně balancuje, sotva se ráno vztyčím z postele. 

Metaforicky vzato, dlouho a dlouho máte možnost volby. Tu cestu „ven“ máme otevřenou skutečně doširoka – když ale budete ve svém utrpení trpěliví, zjistíte, že se jednoho dne prostě ztratí – vašemu tělu dojdou síly na to, aby neustále ustávalo, čím ho oblažujete. Na to dnes máme úžasné znalosti a dokážeme zoperovat a vyměnit takřka cokoliv – stojí ale za to, vážně čekat na to, až už si nebudete moci vybírat? A kdo z vás nebo vašich blízkých už touhle zkušeností prošel, možná už tušíte, že se tak jenom obloučkem vrátíte kousek cesty nazpět, abyste si mohli vybrat ještě jednou.

Toliko přání do nového roku – přeju vám, ať vidíte, že si můžete vybírat. A nebojíte se ukázat prstem na to, co chcete 😉

choose-the-right-direction-1536336_1280

 

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)