Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky
5 knih, co si potřebujete přečíst

5 knih, co si potřebujete přečíst

Carol Dwecková – Nastavení mysli

Carol Dwecková je psycholožka zabývající se psychologií osobnosti a sociální a vývojovou psychologií. V knize Nastavení mysli hovoří o dvou základních nastaveních našeho uvažování, které rapidně ovlivňují to, jaký život budeme žít a čím bude naplněn – o nastavení tzv. růstovém nebo fixním.

Jedinec s fixním nastavením mysli věří ve stálost věcí, ale tím i ve stálost sebe sama, svých chyb i svých předností. Nevěří ve schopnost se učit jiné dovednosti i lidské kvality, nevěří, že v jeho životě mohou být věci „jinak“. Smiřuje se s málem a statem quo, ačkoliv se necítí dobře.

Jedinec s růstovým nastavením mysli oproti tomu vidí věci, život i sebe sama jako nehotový proces, jehož tvárnost je to nejlepší, co se mu mohlo přihodit. Učí se, hledá řešení, důvěřuje tomu, že řešení se vždy najde. Je si vědom svých nedostatků, ale bere je jako odrazové můstky.

V Nastavení mysli se dočtete, jak jednotlivé nastavení ovlivní jednotlivé oblasti vašeho života, ale také to, jak se svým nastavením pracovat – jak ho měnit a/nebo využít jeho potenciál. Je to zatím jediná kniha psychologie osobnosti a jejího rozvoje, která mě i po několika letech ještě nepřestala bavit a pořád a pořád v ní nacházím něco nového.

„Každý den vám nabízí cesty, jak se rozvíjet a jak v rozvoji pomáhat těm, na kterých vám záleží.“

Marek Herman – Najděte si svého Marťana

Kniha vystudovaného pedagoga Marka Hermana má podtitul „…co jste vždycky chtěli vědět o psychologii, ale ve škole vám to neřekli…“. Je čtivá a místy konejšivá jako pohádka, co si čtete před spaním, a k některým jejím etapám se vracím stejně jako u Nastavení mysli už několik let, abych v nich pokaždé objevila nějaké nové aha-momenty.

Zabývá se z velké části rodičovstvím a tím, jak přistupujeme k výchově dětí, jak nás ovlivňuje vlastní rodina, zvyklosti a myšlenkové kličky a kolečka, která jsme se naučili. Mluví ale i o mezilidských vztazích, komunikaci s druhými i vlastní duší.

A je to jedna z těch hebkých, měkkých knížek, u kterých máte pocit, že vás prostě obejmou, zatímco vám vysvětlí většinu životních pravd.

„Ta pravá marťanština je, když se vám podaří v jediném okamžiku spojit tři principy – vím o sobě, jsem tady a teď, jsem poctivý. Pak se můžu rozhodnout, že udělám maximum toho, co můžu, na místě, kde jsem, a s tím, co mám k dispozici.“

Esther a Jerry Hicks – Klíč ke všem vztahům

I když má punc trochu esoterický, obsahuje mnohem víc užitečných a v praxi použitelných informací, než kdejaká učebnice. A i když název i podtitul knihy (Ze svého života byste měli mít dobrý pocit!) znějí trochu zprofanovaně, uvnitř se schovává smysluplné povídání s fokusem na jediný vztah. Tím je vztah k sobě samotnému, na kterém pak stavíme štěstí i ve vztazích v rodině, v partnerství nebo i vztazích ryze materiálních, jako je vztah k penězům.

Je psaná jako rozhovor s krátkými a jasnými otázkami, mezi kterými najdete spoustu těch, na které se sami ptáte, a odpověďmi, které budou do vaší hlavy dosedat jako dlouho hledané puzzlíky.

„Nejprve musí být v harmonii vaše já a Já a teprve pak je možné být v harmonii s kýmkoli a čímkoli jiným.“

Richard Bach – Jediný

Jediný je román a taky kniha, kterou bych si rozhodně vzala na pustý ostrov a kterou bych si rozhodně vybrala, kdybych směla číst za život jenom jednu.

Vypráví příběh samotného Bacha a jeho ženy Leslie a jedné cesty letadlem, která skončí „někde“. V prostoru, který jim dovoluje přemístit se do alternativních světů, kde potkávají svá alternativní já – ta, co všechno ví, i ta, která klopýtají životem a neví, kudy kam.

Jak asi vypadá svět, kde nejsou žádné války a kde je naopak válka rozměrů, jaké jsme ještě nezažili? Přesvědčili byste svoje staré já, aby neopakovalo vaše chyby? Kde vznikají nápady a za co máme zodpovědnost?

„Nejhorší, co se nám může stát, nejsou špatné věci. Nejhorší, co se nám může přihodit, je NIC.“

Tim Ferris – Nástroje Titánů

Tlustá bichle a přece jen kniha – nekniha. Možná první s oficiálním doporučením „nečíst popořadě, ale listovat“.

Nástroje Titánů jsou souborem lifehacků, návyků, zkušeností a tipů známých osobností prostě o všem, ale rozdělená je jen na tři velké části – „zdraví“, „bohatí“ a „moudří“. Ne se vším se ztotožníte a u všech tipů budete muset hledat i svoje důvody, proč dělat právě tohle právě takhle. Ale rozhodně dostanete spoustu popíchnutí k tomu začít na sobě pracovat – už jen pro to ohromné množství možností, které před vámi bude najednou na zlatém podnose.

Ostatně, jak pravil v předmluvě Arnold Schwarzenegger:

„Nebojte se připustit, že sami na všechno nestačíte. Já na vše rozhodně sám nestačím. Tak otočte stránku a začněte se učit.“

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)