Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Desetkrát o lásce

Pár dní v hlavě a v počítači nosím rozepsanej článek na úplně jinačí téma, jenomže byl Valentýn, srdíčka jsou ještě rozvěšený snad i na záchodech a o lásku zakopáváme na každým kroku. Aspoň teda o tu, která je zhmotněná do rudejch růží, plyšovejch medvědů a pubertálních kluků se zpocenejma rukama. To naše ni-terný a in-terní prožívání lásky chodí ale o dost klikatějšíma uličkama, než těma, který vymezujou papírový srdce… Ale kudy? Co to teda sakra je?

  1. …láska, která se zrovna klube, je vlastně omámená přitažlivost, daná zvýšením hladiny noradrenalinu, dopaminu a fenyletylaminu. Díky těmhle látkám ztratíte potřebu jíst, spát a obecně dělat cokoliv dalšího, kromě myšlenek na to, co asi dělá objekt zájmu.
  2. …láska, která se zrovna klube, je stav, kdy sami sebe dokážete přesvědčit, že žádnej z vašich strachů o vlastní nedokonalost, není tak velkej, aby vám bránil bejt s ním/s ní. Btw, užívání kokainu taky stimuluje produkci dopaminu. Just sayin‘.
  3. …lásku, která se zrovna rodí, doprovází i zvýšená produkce serotoninu, která z vás spolu s fenyletylaminem, krom toho, že ještě podpoří potřebu nespat a nejíst, udělá idiotsky se usmívajícího nadšence, který každé ráno vstává s pocitem, že mu patří svět
  4. …a v tom je vznikající láska tak krásná, zapomínáte – zapomínáte na to, na co jste si ještě včera stěžovali, zapomínáte, že šéf je pruďas, zapomínáte, že máte dluhy, zapomínáte na to, že ještě včera jste sami sebe považovali za člověka s největším počtem chyb na světě. Ve vašem mozku se vypínají centra zodpovědná za vnímání negativních emocí. Jo a taky ty, který mají na starosti racionální rozhodování. Just sayin‘.
  5. …a láska je taky, když začíná klesat hladina všeho dosud zmíněného a zvýrazňuje se produkce oxytocinu. To je ten hormon, kterému se říká hormon lásky – dost nepoeticky se podílí u žen na kojení, ale i rozšíření děložního hrdla při porodu; u mužů i žen se uvolňuje při orgasmu – mužům vlastně dopomáhá k ejakulaci, ženám působí kontrakce v oblasti dělohy a pánevního dna. A zároveň s tím vyvolává právě pocity…no zkrátka lásky. Pečovatelské a ochranitelské chování, důvěru a věrnost.
  6. …a je to ta chvíle, kdy milujete a prostě milujete a nikdo vám to nemůže vzít, jste si tak jistý ve svejchch pocitech, že kdyby na vás padla skála, odrazí se jak pingpongovej míček. Chvíli. Protože už ale klesá fenyletylamin a spol., někdy bojujeme s vlastní hlavou – co když je něco špatně, že už necítím ten náboj jako na začátku? Co když už mě ten vztah ne-naplňuje tak, jak by měl? Fenyletylamin je taky spojenej s konzumací čokolády. A dopamin taky. Just sayin‘.
  7. To je ale ten fór. Všechny tyhle hormony vás krom toho úsměvu a nespavosti, dostávají do stavu, kdy na vás nemůžou vaše strachy, že? Nemůže na vás vliv vašeho okolí, protože jste tak omámený tím vším, že to prostě „neprorazí“. A proto je vám dobře. Protože jste v tu chvíli sami sebou, protože si nepřipouštíte, že je na světě něco, co vás omezuje.
  8. Je ale iluze jak Brno, že tohle patří jen k lásce ke komusi. Život vás začne bavit o dost víc, když budete trénovat a záměrně si vybavovat ten pocit, vracet se do něj – protože už jsme ho všichni někdy cítili. Jen jsme trochu bloudili a mysleli si, že je nám skvěle, protože jsme potkali Frantu nebo Tonču, ale ani Franta ani Tonča nejsou tou pravou příčinou – je to zase jen a jen o nás.
  9. Možná si tak teď vzpomenete na lásku k Frantovi nebo Tonče, ale vybavte si to krásný, ten začátek, kdy vám bouchalo srdce jak o závod, jen jste se vzali za ruce, kdy jste se 100x za hodinu podívali na mobil, jestli už konečně píše, kdy se vám v kině nervozitou potila i hlava, to rozechvění, než přilítla první pusa, to teplo, když jste se poprvé objali. TY POCITY! Vnímejte svoje tělo, jak reaguje i na tuhle myšlenku, jak začne každá buňka prostě tancovat. Učte se si uvědomit, že stejně  – v takovýhle radosti! – můžete prožívat cokoliv, kohokoliv…a samozřejmě taky sebe 🙂 Tohle nastavení je pořád to samý a jen vám pomůže se otřepávat z všednodenního blééé…
  10. A vracejte se tam tak často, jak budete chtít. Ale povinně každé ráno 🙂

 

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)