Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Mám to zmáklý!

 

K. se na mě dívala tak naštvaně, že nemusím být terapeut vůbec ničeho, aby mi to nedošlo. Cedí skrz zuby, že už má vztek, že se pořád dokola trápí na tréninku, s bolavým kolenem i se strachem, že selže jako opora týmu, který na ní spoléhá. Čas běží, ale namísto uvolnění jen větší a větší zatvrzelost. „Protože ty takový věci prostě neřešíš! Co si umaneš, to máš a všechno ti funguje!“ vypálila konečně a rozplakala se.

Vnímám její pocity pořád stejně a moc dobře vím, že ani mně tohle není cizí. To skálopevný přesvědčení, co jsem si tak dlouho držela.

Holky to mají přeci zmáklý! Nikdy jim není smutno, nikdy nedělaj‘ chyby a všechno jim funguje. Každou pochybnost o sobě samotný odpinkávaj‘ tak rychle, jak se to já asi nikdy nenaučím! Závidím, vztekám se, lituju se a zabředávám do toho bláta dál a dál. Vlastní hlava mě statečně ujišťuje, že asi jen já jsem ten jedinej blbec, kterej to ještě nezvlád. Co? Všechno. Fakt?

Umíme se takhle porovnávat a hodnotit rychle, intenzivně a s každým, kdo projde kolem. Je jedno, jestli je to kolegyně v práci, vaše terapeutka, učitel angličtiny nebo paní, co před vámi stojí ve frontě u řezníka. Když to svému rozumu dovolíte, naservíruje vám pocit, že jste budižkničemu, zatímco ostatní zvládají život s lehkostí, rychleji než řeknete „jo aha“. Ale právě s těmi, kteří nás něco učí, s těmi, které jsme často sami vyhledali, s těmi, kteří v něčem fungují tak, jak bychom si my samotní přáli, má tenhle fenomén zvláštní punc. Jakoby opravdu nikdy neměli potíže. Jakoby je opravdu nikdy nic nezastavovalo. Jakoby nebyli unavení. Jakoby. Jakoby, které je zdrojem pocitů méněcennosti, které často přehlédne váš zubař, fyzioterapeut i kamarádka pečující o tři děti – ani ne proto, že by byli zlí, ale protože je ani nenapadne, že se takhle vůbec můžete cítit. A vám je to blbé a tak zatloukáte ten pocit někam hluboko, kde pěkně potichu sabotuje vaše snahy o změnu a pokrok.

Ten mýtus, že fyzioterapeuty nikdy nebolí záda! Že váš trenér cvičí všechno absolutně korektně! Že váš zubař používá mezizubní kartáček KAŽDEJ večer! Že váš psycholog o sobě nikdy nepochybuje! Že každá máma absolutně vždycky vnímá, že má svoje děti ráda!

Nemáme to zmáklý. Nikdo z nás. Ani vy, ani já, ani můj zubař. Někdy mě bolí záda, protože usnu pokroucená ve vlaku a někdy rameno, když na tréninku dělám machry a nedávám pozor při snatchi. Někdy mám den, kdy prostě nevidím výsledky svojí práce, mám pocit, že jsem nikdy nikomu nepomohla a topím se v marnosti a nanicovatosti, vzteklá a ufňukaná. Někdy mám pocit, že jsem vlastně nikdy nic nezměnila, protože tihle staří známí jsou tu zase.

Nemám to zmáklý, už prostě jen vím, že to na mě zkusí. Že se v nich budu plácat jeden den nebo jeden život, podle vlastního rozhodnutí. Můžu tomu na chvíli uvěřit, ale brzo mi bude bolavá duše i bolavé tělo tak nepříjemné, že se v tom přestanu ňahňat, a radši se rozpohybuju a změním to. A když ne sama, volám o pomoc.

Jen vám chci říct, že v tom nejste sami. Pochyby, bolístky, strachy a kdovíco ještě, jsou součástí našich životů. Když se učíme něco nového, když děláme v životě změny, ale i když si dovolíme zaplout do stereotypu a zapomeneme, že život je o expanzi a poznávání. Všichni někdy pochybujeme, jestli jdeme správně, všichni někdy máme pocit, že svět je šedivá břečka, všichni si někdy připadáme méněcenní, všichni máme svoje Achillovy paty. A hodnotu nikoho z nás neurčuje, jestli jsme je zvládli zpracovat stokrát nebo nikdy.

Pokud kdokoliv cokoliv ovládá ve vašich očích lehce, věřte, že je za tím bez výjimky trénink a tvrdá práce – ať jde o techniku běhu nebo zahánění úzkostných myšlenek. A i tak se tam ty strachy vetřou, i tak zvrtne noha a vy se musíte zas a znova rozhodovat, jak se sebou budete zacházet dál.

Jen si na to vzpomeňte, až se budete chystat na první rande nebo vám váš fyzioterapeut už zase řekne, že byste se měli naučit pořádně dýchat. A nebuďte na to sami.

 

 

 

 

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)