Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Metoda JIH vs. esoterie vs. klasická medicína

„Podívej, může se to jmenovat třeba JIH nebo pro mě za mě Sever, ale když mi tu budeš povídat něco o energiích, je to prostě ezo. A s tím já nechci mít nic společnýho.“  Rázně se odsunula od stolu a naznačila mi, že naše schůzka je u konce. No.. Skončila dřív, než stihla začít. Ach jo.

JIH je jiný, nový, i když jako metoda úlevy i rozvoje už je tu pěknou řádku let. A nového se někdy zbytečně obáváme. Ale JIH jako svět intuice, emocí a vnímání, tu byl vlastně vždycky. JIH je terapie vás skrze energie, které tvoří, co budete a nebudete žít a prožívat. A i tyhle energie tu byly, co svět světem stojí. JIH jako metoda osobního rozvoje a pomoci je vnímání toho všeho a současně možnost nápravy.

JIH není magie, není to esoterika. JIH je prostě život. Můj život. A nějakou dobu už i moje práce, metoda, kterou používám v terapiích. A která pomáhá.

To, že pracujeme s energiemi, totiž není nic neobvyklého. Pracujeme s nimi všichni – jenže málokdo z nás si to uvědomuje. Energie, o kterých tu mluvíme, totiž nejsou děsivou entitou mysticky se zjevující z jiné dimenze a bez vaší vůle ovlivňující váš život. Energie jsou vaše emoce, pocity, myšlenky, postoje, dogmata. To, co vás naučili rodiče a co vás naučili ve škole. Pravidla, podle kterých žijete. Myšlenky, které si často opakujete. Energie je vaše nastavení, souhrn toho všeho, co cítíte a co vám běží hlavou. Vám i lidem kolem vás. I všem lidem na světě. Kolektivní nevědomí, jak o něm mluvil C.G. Jung, jede na stejný pohon jako každý z nás.

JIH nás učí tohle všechno vnímat a zpracovávat. Všechny ty emoce, postoje, ukryté motivace. Díky vnímání pro nás neexistují dogmata. I pro tyhle energie existuje zákon zachování, stejně jako princip akce a reakce, ale vnímání znamená respekt k jedinečnosti. Pak dává smysl, že nelze aplikovat do praxe uniformní esoterické poučky „aha, tebe bolí bedra, to ty toho máš určitě moc, jak sis na ně naložil“.  Ani ve sféře čistě fyzické bolest nemá vždycky stejný důvod. Jednoho bolí bedra ze sportu, jeden má výhřez a další nemocné ledviny. V energiích to platí dvojnásob. Vnímat znamená nepředpokládat a neočekávat, jak by to mělo vypadat a jaký to má všechno důvod. Vnímat znamená hledat souvislosti bez toho, abychom je určovali dopředu.

V JIHu se nehraje na to, že máte být pořád sluníčkoví, protože přece myslíte pozitivně – jak stále ještě praví řada „New age“ filosfií. Dovolit si prožít i vztek, smutek nebo marnost je zásadní – proto, abychom mohli poznat důvod emocí, pojmenovat ho a nechat tak emoci odejít. Když se budeme zuby nehty usmívat, zatímco v nás všechno vře, potlačená emoce o sobě dá brzy vědět a projeví se – tím, jak se budeme cítit nebo co budeme zažívat.

Nepotřebujeme ani rituály, vykuřování místnosti k vyhánění zlých duchů, výklady karet nebo chov leprikónů na zahradě. Pokud chcete něčeho dosáhnout nebo něco změnit, to, co je v JIHu zásadní, je stejně vaše rozhodnutí. A za ním si musíte stát a když to tak není a vy pochybujete, nezachrání vás žádný peříčka na lapači snů. Každý rituál je jen berlička, kterou připouštíte, že vaše vlastní rozhodnutí teď a tady, nemá samo o sobě tu váhu. Opak je pravdou!

A jak se tohle všechno slučuje s klasickou medicínou? V žádném případě lékaře nenahrazujeme. Pro nás jsou parťáci, další dílek puzzle péče o sebe, bez kterého se neobejdeme. Od koučů pracujících metodou JIH nikdy neuslyšíte, že se máte péči lékaře prvoplánově vyhnout – byť budeme společně klíčovat emoce, které se na váš aktuální fyzický stav vážou. Vážíme si toho, že medicína má dnes k dispozici tolik věcí, které nám mohou pomoci nebo nám dokonce mohou zachránit život – ať jsou to léky, operace nebo chemoterapie. Podpoříme vás naopak v tom, ať se lékařů nebojíte a ať je péče, které se vám dostává, ta nejlepší a skutečně odpovídající vašemu stavu, s tím nejlepším efektem. JIH vám může pomoci i k tomu, abyste i těžkou léčbou prošli co nejsnáze a bez pocitu hrůzy, jak vaše tělo zareaguje. Zároveň ale i k tomu, abyste zůstali zodpovědní sami za sebe, i v rámci péče lékařů – a nenechávali řešení vašich potíží naopak jen na nich. Zdraví je široká oblast našeho života – díky JIHu ale poznáte, že zdraví a fyzická pohoda jsou naším „normálním“ a přirozeným stavem.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)