Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky
Proč potřebujete svůj pandemický projekt aneb jak se doma nezbláznit

Proč potřebujete svůj pandemický projekt aneb jak se doma nezbláznit

Taky jste si na jaře říkali, že je dobře, že celostátní karanténa a omezení kontaktů i aktivit přichází v době, kdy se dny natahují, venku se všechno zelená a vůbec? Že na podzim, v sychravu a krátkých dnech by to bylo určitě mnohem hůř snesitelné? Myslím, že tyhle myšlenkové pochody prošly hlavou skoro všem. Jenže je tu podzim, sychravo a čím dál tím kratší dny a lockdown vol. 2. Jupí.

Nechci se pouštět do rozjímání nad načasováním a efektem vyhlášených opatření. Prostě tu jsou, stejně jako covid, a ještě nějakou dobu tady budou. Stejně jako fakt, že i když se mnohých z nás nedotkne covid jako takový, právě všechny tyhle „okolnosti“ neminou snad vůbec nikoho.

Lidstvo se asi poprvé ve své novodobé historii vyrovnává s pádem všech svých jistot a za pochodu hledá nové. Nový typ koronaviru prostě je tou pověstnou černou labutí. A taková situace jde ruku v ruce se strachem a úzkostí, i když vás nepostihly zrovna uzavírky obchodů nebo služeb coby podnikatele a neřešíte přímo existenční otázky.

Co můžeme „doma“ udělat pro to, abychom se takovým emocím nepoddali?

Nebuďte na to sami

Udržujte kontakt s rodinou a kamarády, jak jen to jde. Zoom, FaceTime, WhatsApp, prostě videohovory na všechny způsoby. A když je hodně zle, využijte možnost terapie nebo koučinku online nebo telefonicky. Kontakty najdete třeba tady.

Vyražte do přírody

Škoda, že cokoliv řeknou naši politici, zní po uplynulých excesech už prostě marně. Ale vážně, vyražte do přírody, pokud právě nestříháte metr do konce vaší karantény. Na procházku, zaběhat si, spočítat, kolik barev už mají stromy v lese nebo v parku.

Uklízejte

O co víc je útulnější prostředí, v kterém trávíte většinu času, o to lépe se vám v něm ten čas bude trávit. Karanténní izolace sice láká k tomu usadit se před Netflixem, nadrobit z křupek a nechat ty ponožky na zemi týden, protože to stejně nikdo neuvidí. Ale věřte tomu,že bohatě stačí, že je vidíte vy.

Nezůstávejte v pyžamu

I když jste v situaci, že svůj domov opustit na nějakou chvíli nesmíte, protože vám byla nařízena karanténa, nezůstávejte jen v pyžamu nebo teplácích. Vytáhněte ze skříně oblíbené džíny, umyjte si vlasy, namalujte se – dejte sami sobě impuls k uvědomění, že není všem dnům konec.

Konzumujte zprávy v přiměřeném množství

A pusťte si třeba nějaký prima film. Nebo vtipná videa s kočičkama. Třeba tohle.

Nezapomeňte na svoje tělo

Pokud vám to zdravotní stav dovolí, nezapomeňte na pohyb – většina lektorů pohybu dnes přešla na online výuku a tak si můžete dát jógu nebo svoje oblíbené posilování i doma v obýváku. Spolu s dostatečným přísunem vitamínů a zdravých dobrot, které vaše tělo podpoří.

Změňte postoj

Možná nejtěžší, ale taky nejdůležitější bod. Jakkoliv je strach, vztek nebo úzkost v tuhle chvíli přirozený, nenechte ho, aby vás úplně pohltil. Mluvte o tom, jak se cítíte. Že se bojíte, co bude dál, že už vaše nervy z domácí výuky dětí dávno přetekly, že už toho všeho máte prostě dost. Připomeňte si, že i když nevíme, jak dlouho budou přesně všechna omezení trvat, je to pořád dočasná věc a budujte v sobě důvěru, že na všechno se najde řešení. Přebudování takových myšlenek nemusí být vůbec lehké, a i s tím vám může pomoci váš terapeut.

Najděte si pandemický projekt

Co se takhle naučit něco nového? Chtěli jste se vždycky naučit francouzsky, háčkovat, konečně domalovat ten obraz, napsat knihu, naučit se žonglovat nebo třeba začít vařit nejlepší ramen na světě? Super, teď je na to vhodná příležitost. Čím víc pozornosti dáte do tvoření, tím méně jí zbyde strachu. Tím rychleji vám bude tenhle podivný čas utíkat a tím víc radosti i navzdory okolnostem pocítíte.

A i když to možná zní teď trochu utopisticky, tenhle blázinec prostě jednou fakt skončí. Svět i my budeme trochu jinačí, ale každé černé labuti jednoho dne vyblednou peříčka. Držme se.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)