Zdravej rozum

pomoc pro tělo i duši _ osobní rozvoj mezi řádky

Velmi křehké viscerosomatické vztahy

Schválně, co se vám vybaví, když se řekne infarkt? Že bolí levá ruka? Přemýšleli jste někdy o tom, proč se to děje?

Viscero-somatické a somato-viscerální vztahy popisují vzájemnou, oboustrannou vazbu našich vnitřních orgánů a pohybového aparátu (z latinského viscera – útroby, viscerální – útrobní, vnitřní a soma – tělo).

Každý z našich vnitřních orgánů je vždy inervován („obsluhován“) ze stejného míšního segmentu (míšních neuronů – nervových buněk míchy) jako určitá část pohybového aparátu, určité svalové skupiny. I bolest a dráždění, coby signál – vjem, informace – z obojích struktur je pak zpracováván na stejné míšní úrovni.

Informace o tom, že je orgán v nepohodě pak působí zvýšení napětí svalů, které jsou zásobeny stejným segmentem. Bolest můžeme tak vnímat v celém, tím jedním segmentem obsluhovaném okrsku – asi nejznámější jsou to právě bolesti levé paže, které se objeví spolu se srdečními obtížemi typu anginy pectoris.

body-116585_640

V celé oblasti se mění potivost, prokrvení, může docházet k blokádám kloubů – reakce je skutečně poctivě komplexní – a pro každý orgán tak specifická a typická, že dostala jméno viscerální vzorec.

Existence těchto vztahů ale nemusí nutně být jen „ke zlu“ – znalosti viscerálních vzorců využíváme v diagnostice – ale prací s pohybovým aparátem můžeme podpořit i léčbu vnitřních orgánů.

Nicméně to neznamená, že na infarkt zabere pečlivé protažení levé paže.

Aby to nebylo tak jednoduché, mozek, který vyhodnocuje informace obdržené z daného segmentu, je leckdy přeloží jako „orgánové“, ačkoliv se  jedná o bolesti vycházející z pohybového aparátu. Mluvíme pak o tzv. přenesené bolesti.

Přenesená bolest má na svědomí mnoho pacientů označenejch za simulanty a hypochondry, neboť taková přenesená bolest se na interním vyšetření ukáže jako zdravej a spokojenej orgán. Bohužel často namísto práce s tělem dostane pacient antidepresiva a poplácání po zádech, že by si měl odpočinout a nestresovat se.

Jako jeden z nejlépe popsaných je opět vztah pohybového aparátu a srdce – tzv. vertebrokardiální syndrom. Nese s sebou blokády 3. až 5. hrudního obratle a žeber a stažení prsního svalu někdy tak intenzivní, že pacienti pociťují i dušnost a bušení srdce.

Řada obtíží až intimních – bolesti při močení až imitující zánět močových cest, bolesti při pohlavním styku a podobně, vychází z napětí pánevního dna. Bolesti v krku jako při angíně můžete cítit díky blokádě hlavových kloubů a/nebo jazylky.

A aby to bylo ještě o něco míň jednoduchý, cesta vede i skutečně naopak. Nerovnováha v pohybovém aparátu doopravdy může vyvolat poruchu funkce vnitřního orgánu. Jeho hladká svalovina reaguje obdobně, jako si dokážou svaly přebrat napětí při dráždění z vnitřního orgánu, mění se jeho prokrvení a tím i zásobení živinami, hodnoty pH a tak dále.

anatomy-254120_640

V Čechách vstoupila do historie a mnoha životů Ludmila Mojžíšová, která díky nápravě blokád kloubů a svalové dysbalance doslova vyléčila mnoho žen z funkční sterility (neplodnosti) a umožnila jim tak otěhotnět. V posledních letech se bádá nad vztahy žaludku a jícnu (poruchy polykání, gastroezofageální reflux) a krční a hrudní páteře, bránice a dalších struktur trupu.

Asi by se nad tím dalo mysticky zamávat rukou a říct, že všechno souvisí se vším, asi by se nad tím dalo zděsit. 

Ale spíš než zděšení je na místě nadšení z potenciálu, který tam na nás někde ještě čeká – práce právě například Ludmily Mojžíšové je toho dokladem.

 

business-world-463338_640

 

 

 

 

 

zdroj info:

Rehabilitace v klinické praxi – Kolář, P. a kol., Galén, 2009

ústní sdělení (kurz, přednášky) odb. as. Mgr. P. Bitnar

1 comment found

  1. Dančo, děkuji za velice užitečný článek. Díky tomu jsem pochopila proč mám tak často bolesti na hrudi i když srdce mám v pořádku. Je to pro mě uklidnění a zároveň varování jak vše je se vším spojené. Jen další takové články.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se vám můj blog? Pošlete ho do světa :-)