K zamyšlení · O těle

Velmi křehké viscerosomatické vztahy

Schválně, co se vám vybaví, když se řekne infarkt? Že bolí levá ruka? Přemýšleli jste někdy o tom, proč se to děje?

Viscero-somatické a somato-viscerální vztahy popisují vzájemnou, oboustrannou vazbu našich vnitřních orgánů a pohybového aparátu (z latinského viscera – útroby, viscerální – útrobní, vnitřní a soma – tělo).

Každý z našich vnitřních orgánů je vždy inervován („obsluhován“) ze stejného míšního segmentu (míšních neuronů – nervových buněk míchy) jako určitá část pohybového aparátu, určité svalové skupiny. I bolest a dráždění, coby signál – vjem, informace – z obojích struktur je pak zpracováván na stejné míšní úrovni.

Informace o tom, že je orgán v nepohodě pak působí zvýšení napětí svalů, které jsou zásobeny stejným segmentem. Bolest můžeme tak vnímat v celém, tím jedním segmentem obsluhovaném okrsku – asi nejznámější jsou to právě bolesti levé paže, které se objeví spolu se srdečními obtížemi typu anginy pectoris.

body-116585_640

V celé oblasti se mění potivost, prokrvení, může docházet k blokádám kloubů – reakce je skutečně poctivě komplexní – a pro každý orgán tak specifická a typická, že dostala jméno viscerální vzorec.

Existence těchto vztahů ale nemusí nutně být jen „ke zlu“ – znalosti viscerálních vzorců využíváme v diagnostice – ale prací s pohybovým aparátem můžeme podpořit i léčbu vnitřních orgánů.

Nicméně to neznamená, že na infarkt zabere pečlivé protažení levé paže.

Aby to nebylo tak jednoduché, mozek, který vyhodnocuje informace obdržené z daného segmentu, je leckdy přeloží jako „orgánové“, ačkoliv se  jedná o bolesti vycházející z pohybového aparátu. Mluvíme pak o tzv. přenesené bolesti.

Přenesená bolest má na svědomí mnoho pacientů označenejch za simulanty a hypochondry, neboť taková přenesená bolest se na interním vyšetření ukáže jako zdravej a spokojenej orgán. Bohužel často namísto práce s tělem dostane pacient antidepresiva a poplácání po zádech, že by si měl odpočinout a nestresovat se.

Jako jeden z nejlépe popsaných je opět vztah pohybového aparátu a srdce – tzv. vertebrokardiální syndrom. Nese s sebou blokády 3. až 5. hrudního obratle a žeber a stažení prsního svalu někdy tak intenzivní, že pacienti pociťují i dušnost a bušení srdce.

Řada obtíží až intimních – bolesti při močení až imitující zánět močových cest, bolesti při pohlavním styku a podobně, vychází z napětí pánevního dna. Bolesti v krku jako při angíně můžete cítit díky blokádě hlavových kloubů a/nebo jazylky.

A aby to bylo ještě o něco míň jednoduchý, cesta vede i skutečně naopak. Nerovnováha v pohybovém aparátu doopravdy může vyvolat poruchu funkce vnitřního orgánu. Jeho hladká svalovina reaguje obdobně, jako si dokážou svaly přebrat napětí při dráždění z vnitřního orgánu, mění se jeho prokrvení a tím i zásobení živinami, hodnoty pH a tak dále.

anatomy-254120_640

V Čechách vstoupila do historie a mnoha životů Ludmila Mojžíšová, která díky nápravě blokád kloubů a svalové dysbalance doslova vyléčila mnoho žen z funkční sterility (neplodnosti) a umožnila jim tak otěhotnět. V posledních letech se bádá nad vztahy žaludku a jícnu (poruchy polykání, gastroezofageální reflux) a krční a hrudní páteře, bránice a dalších struktur trupu.

Asi by se nad tím dalo mysticky zamávat rukou a říct, že všechno souvisí se vším, asi by se nad tím dalo zděsit. 

Ale spíš než zděšení je na místě nadšení z potenciálu, který tam na nás někde ještě čeká – práce právě například Ludmily Mojžíšové je toho dokladem.

 

business-world-463338_640

 

 

 

 

 

zdroj info:

Rehabilitace v klinické praxi – Kolář, P. a kol., Galén, 2009

ústní sdělení (kurz, přednášky) odb. as. Mgr. P. Bitnar

One thought on “Velmi křehké viscerosomatické vztahy

  1. Dančo, děkuji za velice užitečný článek. Díky tomu jsem pochopila proč mám tak často bolesti na hrudi i když srdce mám v pořádku. Je to pro mě uklidnění a zároveň varování jak vše je se vším spojené. Jen další takové články.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *